08.03.2017 11:16

Grillz nie są wymysłem raperów. Złote nakładki na zęby noszono już w starożytności

Ludzie kochają chwalić się bogactwem od tysięcy lat. "National Geographic" zrobiło na ten temat krótki film dokumentalny.

Rita Ora

Fotografia: ONS

Grillz to metalowe nakładki na zęby. Współcześnie uważane są za ekstrawagancję, na którą mogą pozwolić sobie amerykańscy celebryci i gwiazdy rapu. "National Geographic" wyprodukował film, który wyjaśnia ich historię .

 "Tajemnicza historia Grillz" pokazuje, że ozdabianie zębów metalami, ma swoje korzenie w starożytności. Na dnie Zatoki Meksykańskiej archeolodzy odnaleźli czaszki Majów sprzed około 4 tysięcy lat, których uzębienie było ozdobione i wzmocnione metalem.

Współcześnie grillz dają poczucie godności i władzy. Mają demonstrować status społeczny. Jak wyjaśnia archeolog związany z "National Geographic", w czasach starożytności było podobnie. Taka osoba jakby mówiła: "odniosłem w życiu tak duży sukces, że mogę nosić złoto w ustach".

Grill

Fotografia: YouTube.com

Grillz lepsze od Lamborghini

Jak dowiadujemy się z filmu, w latach 80. Grillz zyskały ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych. Imigranci z Afryki, którzy w tamtych latach zmagali się z brakiem pracy i biedą, zaczęli leczyć zęby złotem.

"

Choć może to zabrzmieć ironicznie, złoto było jednym z najtańszych wypełniaczy ubytków w zębach. Nagle Brooklyn i jego okolice zapełniły się ludźmi ze złotymi zębami. Wkrótce rodowici nowojorczycy zaczęli traktować złote zęby jako manifest modowy – wyjaśniają dziennikarze "National Geographic". "

Nic więc dziwnego, że wzrastające gwiazdy rapu szybko zaadaptowały ten trend. Symbol biedy zmienili w symbol silnej pozycji społecznej. W 1996 roku grillz trafiły pod strzechy, czyli do mainstreamu.

Dużą sławę zyskał imigrant z Wietnamu, Johnny Dang, który dziś nazywany jest Królem Błyskotek lub Mistrzem Grillz. Jubiler stworzył bogatą wersję nakładek na zęby - z kryształkami i diamentami.  

"

To istotny element naszej kultury. Pamiętam, że kiedy byłam bardzo mała, moja babcia miała złote zęby, a moja ciotka Simona miała złoto na połowie górnej szczęki – wspomina gwiazda r’n’b Ashanti.  "

Grillz noszą głównie ci, którzy utożsamiają się z kulturą hip-hopową. Nie wszyscy miłośnicy tej ozdoby byli w więzieniu, choć kryminaliści silnie się z nią kojarzą. Grill ma wyróżniać z tłumu, być bardziej eksplicytnym symbolem dobrobytu, niż drogie samochody zaparkowane w podziemnym garażu.

Trzeba być pracowitym, aby zarobić na solidny grillz i aby o niego dbać. Najważniejsze jest utrzymanie nakładki w czystości i przede wszystkim - dbanie o higienę jamy ustnej. Grillz ma być wypolerowany i błyszczący, ma zmuszać do ciągłego uśmiechania się. Tak jak robią to szczęśliwi ludzie sukcesu.

Grill starożytny

Bogaci Majowie wtapiali w swoje zęby metale szlachetne.

Fotografia: YouTube.com

Johnny Dano

Johnny Dano nazywany jest Królem Błyskotek.

Fotografia: YouTube.com

Podobają ci się Grillz na zębach?