09.12.2016 16:09

Polska wigilia jest najzdrowszą kolacją świąteczną na świecie

Jeżeli chodzi o wigilijne potrawy, nic nie przebije barszczu z uszkami. Okazało się, że w święta jemy najbardziej fit.

Wigilia

Fotografia: East News

Między Bałtykiem a Tatrami w Boże Narodzenie ulice zamierają. Rodziny zbierają się przy wspólnym stole, spędzając wcześniejsze godziny w kuchni na gotowaniu. Mało komu przyjdzie do głowy, że oprócz wzmacniania więzi, jest jeszcze jednak korzyść. 12 wigilijnych dań jedzonych w polskich domach to najzdrowsze potrawy spożywane w ten dzień spośród wszystkich krajów na świecie. 

W skali od jeden do dziesięciu, Polska otrzymała siedem punktów - to o jeden więcej niż Australia i Nowa Zelandia i dwa punkty więcej niż Francja. Jak podaje NZHerald.co.nz, zestawienie brało pod uwagę składniki potraw, które powinny charakteryzować się różnorodnością. Dlatego nasz kraj wygrał w przedbiegach – wigilijna kolacja to mix warzyw, ryb i deserów opartych na owocach.

Ranking świątecznych potraw

Ranking najzdrowszych świątecznych potraw na świecie

Fotografia:

Smacznie, dużo i... niezdrowo

Ranking przygotowała Christina Merryfield, dietetyczka w londyńskim Bupa’s Cromwell Hospital. Najgorzej, choć trudno tu o zaskoczenie, wypadły Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Na dno pociągnęły te kraje tradycyjne i bardzo tłuste potrawy z indyka.

"

Świąteczna kolacja na Wyspach zawiera warzywa gotowane na parze, które są bogate w błonnik i mają niską zawartość tłuszczu, ale to najczęściej jedyna część posiłku z grupy owoców i warzyw. Pozostałe elementy, takie jak  pieczeń, farsze, sosy i pudding Yorkshire są wysokotłuszczowe lub z dodatkiem tłuszczów nasyconych, szczególnie gdy potrawa jest podana ze skórą i tłuszczem z mięsa – wyjaśnia Christina na portalu Dailymail.co.uk. "

Francja uplasowała się w połowie stawki. Ze swoim ciężkostrawnym foie gras, pieczonym kogutem, serami, sałatą i ciastem Bûche de Noël, nie mogła liczyć na wyższą pozycję. Niżej spadły m.in. Niemcy. W święta nasi zachodni sąsiedzi zajadają się pieczoną gęsią, karpiem, a także kiełbasą, sałatką ziemniaczaną i marcepanem. Zaskoczeniem są cztery punkty Hiszpanii, mimo powszechnej opinii na temat zdrowej diety śródziemnomorskiej. Zawiniły oczywiście desery.

Kolacja wigilijna

Fotografia: Flickr.com