08.12.2016 13:36

Naukowcy opracowali eliksir młodości. Te trzy składniki każdy znajdzie w lodówce

Być może już niedługo seniorzy będą cieszyć się takim zdrowiem, jak 20 lat wcześniej. 

Starsi ludzie

Fotografia: East News

Czy istnieje choć jedna osoba, która nie chciałaby być wiecznie młoda? Śmiało możemy pokusić się o stwierdzenie, że raczej nie. I wcale nie chodzi o gładką twarz bez ani jednej zmarszczki, ale przede wszystkim o witalność, siłę i większe możliwości fizyczne. 

Być może już niedługo seniorzy, którzy z powodu wieku podupadli na zdrowiu, odzyskają dawną energię. Wystarczy, że w ich ręce trafi eliksir młodości, który opracowali naukowcy z Washington University w St. Luis przy współpracy z naukowcami z japońskiego Keio University. 

Skład eliksiru, który ma zdziałać cuda jest tak prosty, że aż trudno uwierzyć w to, że naukowcy odkryli go dopiero teraz. W skład magicznego eliksiru wchodzi związek chemiczny NMN (mononukleotyd nikotynoamidowy), który znaleźć możemy również w awokado, brokułach i ogórkach. 

Skąd wiadomo, że działa? Jak zazwyczaj w przypadku testowania nowych rzeczy bywa, do tego celu wykorzystano myszy. Preparat dodano do zbiorników z wodą, z których korzystały gryzonie. Oczywiście, przebadano tylko te "wiekowe" myszy. Zaobserwowano, że stały się bardziej aktywne, ich wzrok znacznie się poprawił, a ich mięśnie i kości wzmocniły się. Zaobserwowano również spadek wagi u gryzoni.

"

Wykazaliśmy, w jaki sposób spowolnić fizjologiczną degenerację organizmu myszy. Metabolizm i witalność wiekowych gryzoni przypomina ten sam poziom, jaki obserwujemy u młodszych myszy. A ponieważ procesy wytwarzania energii przebiegają w podobny sposób w komórkach ludzkich, mamy nadzieję, że podobny efekt uda się uzyskać u ludzi - powiedział Shin-ichiro Imai, a jego wypowiedź przytacza Idependent.co.uk.  "

Naukowcy sprawdzili też, czy u myszy, którym podano NMN nie wzrosła częstotliwość występowania nowotworów. 

"

Niektóre nowotwory mają większą zdolność syntezy NAD, obawialiśmy się, że podawanie zwierzętom NMN może zwiększyć ryzyko raka. Nie zauważyliśmy jednak w badanych grupach żadnego takiego efektu - przekonuje Imai.  "

Jak twierdzą naukowcy, poprawę kondycji należy zawdzięczać właściwościom związku NAD (dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy), który bierze udział w produkcji energii w organizmie. Ponieważ wraz z biegiem lat organizm produkuje go w mniejszych ilościach, starsi ludzie nie mogą pochwalić się siłą, którą mieli 20 lat wcześniej. Eliksir młodości NMN ma odwrócić ten proces. 

Trwają już badania sprawdzające, czy u 10 zdrowych osób, które zgodziły się przyjmować NMN, poprawie ulegną funkcje życiowe i czy spowolni się proces starzenia. Na wyniki trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.