19.05.2017 15:55

Alkohol zmienia naszą osobowość? Naukowcy rozwiązali odwieczną zagadkę

Po alkoholu "nie jesteśmy sobą"? Wyniki nowych badań wskazują na coś zupełnie innego. 

Czy alkohol zmienia osobowość?

Fotografia: East News

Zła wiadomość, dla osób, które swoje złe zachowanie na rauszu zrzucają na alkohol. Okazuje się, że wysokoprocentowe napoje wcale nie zmieniają naszej osobowości, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak nam się wydaje.

Odwieczną zagadkę ludzkości postanowili rozwiązać badacze z Uniwersytetu Missouri. Do badania zaprosili 156 ochotników, którzy dwa tygodnie wcześniej rozwiązali testy osobowościowe. Mieli też w nich wskazać, jak - w ich odczuciu - zmieniają się pod wpływem alkoholu.

W dniu badania podzielono ich na małe grupy, w których rozwiązywali różne zadania mające ujawnić ich typy zachowania i cechy osobowości. Wcześniej połowie podano wódkę ze Spritem, połowie - sam napój gazowany. Wszystko to pod okiem psychologów, którzy obserwowali ich zachowania i klasyfikowali uczestników badania według typów osobowościowych. W trakcie eksperymentu uczestnicy ponowie wypełnili kwestionariusze. 

oie_19153711PWE4mBA2

Inna, lepsza wersja?

Co się okazało? Podczas gdy uczestnicy deklarowali, że po spożyciu alkoholu stają się mniej sumienni, otwarci na doświadczenie i ugodowi, a bardziej ekstrawertywni i stali emocjonalnie, obserwujący ich zachowanie po wypiciu drinków nie stwierdzili żadnych zmian z wyjątkiem jednej skali - ekstrawertyzmu. Innymi słowy, okazało się, że alkohol zmienia sposób w jaki postrzegamy samych siebie, ale obserwujący nie dostrzegają większych zmian. 

"

Pijana wersja ciebie jest tak naprawdę trzeźwą wersją ciebie tylko głośniejszą i bardziej irytującą. Jeśli po alkoholu zachowuje się agresywnie - nie zwalaj winy na alkohol, tylko zapisz się na terapię - komentuje wyniki badań portal Uproxx. "

Czy wyniki badań naukowców z Missouri zgadzają się z waszymi obserwacjami? Czy ludzkość straciła właśnie swoją główną poimprezową wymówkę? ;-)

Czy uważacie, że zmieniacie się pod wpływem alkoholu?