Radio
Film Pawła Pawlikowskiego w konkursie na festiwalu filmowym w Rzymie
Francusko-brytyjsko-polski film w reżyserii Pawła Pawlikowskiego "La Femme du cinquicme" (Kobieta z piątej dzielnicy) zakwalifikowano do głównego konkursu na festiwalu w Rzymie. Jego szósta edycja odbędzie się w dniach od 27 października do 4 listopada.
W filmie mieszkającego w Wielkiej Brytanii Pawlikowskiego, uważanego za jednego z najciekawszych reżyserów w tym kraju i tam nagradzanych, występują: Ethan Hawke, Kristin Scott Thomas, Joanna Kulig i Samir Guesmi. Autorem zdjęć jest Ryszard Lenczewski.
"Kobieta z piątej dzielnicy" to film utrzymany w konwencji thrillera psychologicznego. Jego główny bohater pragnie miłości, szacunku, chce być podziwiany i uznawany, tworzyć wybitne dzieła literackie, odzyskać rodzinę, a zarazem pozostać wolny i niezależny.
Pragnienia kosztują go tak wiele, że jego życie staje się koszmarem.Do głównego konkursu na rzymskim festiwalu, wciąż walczącym o zdobycie pozycji wśród innych prestiżowych imprez filmowych na świecie, zakwalifikowano łącznie 15 filmów. Są wśród nich między innymi: "La kryptonite nella borsa" (Kryptonite w torebce) w reżyserii Ivana Cotroneo oraz "Il cuore grande delle ragazze" (Wielkie serce dziewcząt) Pupi Avati z Włoch, australijski "The Eye of the Storm" Freda Schepisiego, niemiecko- rosyjski "Hotel Lux" Leandra Haussmanna, "Poongsan" Juhna Jaihonga z Korei Południowej.Poza konkursem w Wiecznym Mieście zaprezentowany zostanie bardzo oczekiwany film "Too Big to Fail" Curtisa Jansona o początku kryzysu finansowego w USA w 2008 roku.
W obsadzie są: William Hurt, Edward Asner, Billy Crudup, Paul Giamatti, James Woods.Najnowszy film "The lady" o laureatce pokojowej nagrody Nobla Aung San Suu Kyi z Birmy przywiezie Luc Besson.Jedną z największych atrakcji festiwalu w Rzymie będzie niewątpliwie projekcja "Przygód Tintina" w reżyserii Stevena Spielberga.
Jest to ekranizacja słynnego komiksu , który ukazał się na świecie w nakładzie 200 milionów egzemplarzy, w 50 językach.Nadzwyczajnym gościem będzie Wim Wenders, który pokaże swój film "Pina" o zmarłej w 2009 roku niemieckiej choreografce i tancerce Pinie Bausch.Łącznie w kilku konkursach, na przeglądach i specjalnych projekcjach widownia w Audytorium Parco della Musica obejrzy kilkadziesiąt filmów.
Nowy komentarz