29.04.2016 13:39

Wesele i Karnawał, czyli kolejny wieczór z cyklu "Arcydzieła na fortepian"

W Mazowieckim Instytucie Kultury tej wiosny nie zabraknie nam kolorów, radości i karnawałowego szaleństwa, a wszystko to już podczas najbliższego spotkania z cyklu " Arcydzieła na fortepian" 5 maja o godzinie 19.00 przy Elektoralnej 12 w Warszawie.

Wesele i  Karnawał, czyli kolejny wieczór z cyklu "Arcydzieła na fortepian"

materiały prasowe

Teoretycy kultury i krytycy wielokrotnie zadawali sobie pytanie gdzie jest granica między artystyczną kreacją a biografią autora, bo to właśnie dzieła są owocem pracy i własnych doświadczeń dla wielu wielkich twórców. Czy możemy doszukać sie tego samego w muzyce? Odpowiedź możemy kreować na różne sposoby, oceniając nie tylko jakość dzieła, ale przede wszystkim jego odbiór przez słuchaczy.

Taki zabieg możemy wykonać podczas koncertu w czwartek 5 maja o godzinie 19:00. Karnawał op. 9 Roberta Schumanna zagra Paweł Wakarecy – zdobywca Wyróżnienia i Nagrody Specjalnej dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, finalista Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt, laureat nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Koncertował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Rosyjską Orkiestrą Kameralną z Sankt Petersburga czy Litewską Orkiestrą Kameralną. Grał pod batutą m.in. Antoniego Wita, Agnieszki Duczmal, Jerzego Maksymiuka, Łukasza Borowicza czy Daniela Smitha.

W swoim dorobku ma dwie płyty CD, pierwsza wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, zawiera nagrania zarejestrowane podczas Konkursu Chopinowskiego, druga  wydana przez CD Accord, jest rejestracją recitalu solowego i zawiera utwory Chopina, Paderewskiego i Zarębskiego. Obecnie artysta pełni funkcję asystenta przy Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Najbliższe spotkanie ma charakter zarówno edukacyjny jak i rekreacyjny. Mazowiecki Instytut Kultury zaplanował 30-minutowy wykład, który przeprowadzi teatrolog Michał Mizera, a następnie odbędzie się koncert, po którym słuchacze będą mogli porozmawiać z wykonawcami. Plan wieczoru przypomina nam  plan cyklu spotkań "Dziesięć spojrzeń na Chopina" realizowanych w MIK w 2015 roku, o których również można poczytać na naszej stronie.

Spotkanie 5 maja skierowane jest nie tylko dla koneserów klasycznych dzieł, ale dla wszystkich tych, którzy mają ochotę spędzić w wyjątkowy sposób swój wiosenny wieczór. Warto wybrać się własnie w tym dniu o godzinie 19.00 na ulicę Elektoralną 12.