12.05.2016 18:17

Trzynastego maja odbędzie się Noc Muzeów w Krakowie

W piątek 13 - go maja w Krakowie, prawdziwe życie zacznie się po zmroku. Radio ZET Chilli zaprasza na 13. edycję Krakowskiej Nocy Muzeów, która w tym roku odbywa się pod hasłem: odkrywamy nieznane!

Trzynastego maja odbędzie się Noc Muzeów w Krakowie

fot. Pracownia Fotograficzna MNK - Mirek Żak

Tego dnia, w godzinach między 19.00 a 1 w nocy będziecie mogli bezpłatnie zajrzeć w zakamarki krakowskich muzeów, zobaczyć wystawy oraz wziąć udział w oprowadzaniu, wydarzeniach i konkursach.

Z tej również okazji w Radiu ZET Chilli poprowadzimy dla Was specjalny program z naszego wyjazdowego studia, prosto z Krakowskiej Nocy Muzeów. Już od godziny 18.00 usłyszymy się na antenie ZET Chilli.

A jeżeli macie ochotę się z nami spotkać, czekamy na Was w Krakowie przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego. Miejsce, które dla Was wybraliśmy nie jest przypadkowe i mamy nadzieję, że sztuka oczaruje Was równie mocno.Odkryjcie z nami nieznane i do zobaczenia oraz do słyszenia 13 maja w Krakowie.

Inauguracja odbędzie się o 18.00 w Pawilonie Józefa Czapskiego. Dla oczekujących w kolejce: 19.00–21.00 Akcja edukacyjna Sztuka dla mnie to…, przed oddziałami Muzeum.

muzeum1
fot. Pracownia Fotograficzna MNK - Mirek Żak

HARMONOGRAM WYDARZENIA

GMACH GŁÓWNY, al. 3 Maja 1

Wyjątkowo bezpłatny wstęp na wystawę czasową Nie śnij o miłości, Kuryluk. Malarstwo Ewy Kuryluk 1967–1978 – dodatkowe atrakcje to pokaz filmu dokumentalnego o Ewie Kuryluk Na cętce źrenicy oraz pokaz filmu dokumentalnego Ewy Kuryluk Vera icon, pokaz nowych nabytków: Ludwik Puget – rzeźby i meble, hol.

Odbędzie się również pokaz nowego nabytku do kolekcji sztuki współczesnej MNK: Piotr (Peter) Grzybowski Obraz 3 z cyklu „Obrazy”, Sala „Ekspresja”, II piętro.

o 20.00 zapraszamy na koncert pt. "Odpłyń w nieznane w wykonaniu Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia".

GALERIA SZTUKI POLSKIEJ XIX WIEKU W SUKIENNICACH, Rynek Główny 3

Co godzinę od 20.00: Spotkania z kustoszami i konserwatorem: Brandt vs Chełmoński, Obrazy Maksymiliana Gierymskiego – inny punkt widzenia, pejzaże Jana Stanisławskiego. 23.00 Pokaz filmu Muzeum Utracone 2016 w Mediatece.

PAŁAC BISKUPA ERAZMA CIOŁKA, ul. Kanonicza 17

Oprowadzanie po Galerii, spotkania przy dziełach - Trzy Marie oraz Tajemniczy Tympanon z Nowego Miasta, między 19.00 a 22.00 odbędzie się pokaz grupy rekonstrukcyjnej – Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej.

PAŁAC CZAPSKICH

Odbędzie się spotkania z kustoszem: Co możemy wyczytać z banknotów oraz Lidyjczycy, Persowie, Grecy, Rzymianie, Celtowie – moneta starożytna.

PAWILON  JÓZEFA CZAPSKIEGO

Oprowadzanie po Pawilonie Józefa Czapskiego, Spotkanie z Józefem Czapskim a w ogrodzie projekcja filmu o jednym z najwybitniejszych pejzażystów angielskich.

KAMIENICA SZOŁAYSKICH IM. FELIKSA JASIEŃSKIEGO, pl. Szczepański 9

Na wystawie Niech żyje sztuka! Będzie można obejrzeć kolekcje Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne odbywać się będą spotkania z kustoszami: Manggha wśród swoich zbiorów oraz Kolekcja rysunków w zbiorach Feliksa Jasieńskiegoa także Hokusai Manga a Manggha Jasieński,pokaz filmu animowanego Kuniyoshi. Jaskinia przepływającego świata.

DOM JANA MATEJKI, ul. Floriańska 41

Odbędzie się oprowadzanie z kustoszem oraz pokazy filmu Muzeum Utracone 2016.

DOM JÓZEFA MEHOFFERA, ul. Krupnicza 26

Pokaz nabytków pozyskanych przez MNK dzięki programom MKiDN: witraż Caritas oraz studia rysunkowe do witraży fryburskich autorstwa Józefa Mehoffera* – dla szczególnie zainteresowanych odbędą się dwa spotkanie z kustoszem towarzyszące pokazowi.

OŚRODEK KULTURY EUROPEJSKIEJ EUROPEUM, pl. Sikorskiego 6

Pokaz rzeźb Barbary Falender Sarkofag oraz Sarkofag dla rodziców wyeksponowanych na dziedzińcu – o 20.00 spotkanie kuratorskie towarzyszące pokazowi Zwiedzanie z przewodnikiem.

BIBLIOTEKA KSIĄŻĄT CZARTORYSKICH, ul. św. Marka 17

Pokaz dzieł pracowni Mistrza Biblii Hutterów w czytelni – zapraszamy też na wykład towarzyszący pokazowi Mistrz Biblii Huterrów i krakowskie malarstwo książkowe pierwszej ćwierci XV wieku.

*ZAKOPANE: 14/15.05.2016 MUZEUM KAROLA SZYMANOWSKIEGO W WILLI „ATMA” W ZAKOPANEM, ul. Kasprusie 19

Maraton muzyczny:

18.00 Koncert pierwszy - Mariusz Pędziałek – obój, Renata Żełobowska-Orzechowska – fortepian. W programie: G. Bacewicz, S. Kisielewski, W. Szalonek, W. Lutosławski
20.00 Koncert drugi - Dmytro Holovenko – gitara.
W programie: I. Albéniz, R. Dyens, K. Szymanowski
21.00 Koncert trzeci - Anna Boczar – fortepian.
W programie: F. Chopin
22.00 Koncert czwarty - Marek Szlezer – fortepian.
W programie: J. Wertheim, K. Szymanowski
23.00 Koncert piąty - Duet: Dorota i Paweł Motyczyńscy – fortepian na cztery ręce
W programie: F. Schubert, M. Ravel, K. Szymanowski