26.04.2016 10:43

Kino na Granicy sztuka nie tylko filmowa

Już 28 kwietnia wystartuje 18. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy, która potrwa do 3 maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Kino na Granicy sztuka nie tylko filmowa

fot. materiały prasowe

Przegląd Filmowy Kino na Granicy/Kino na Hranici to wyjątkowe wydarzenie kulturalne odbywające się w jednym mieście, Cieszynie – Czeskim Cieszynie, ale w dwóch krajach, Polsce i Czechach. W ciągu sześciu dni będzie można obejrzeć ponad 100 filmów polskich, czeskich, słowackich i węgierskich  należących do klasyki, jak i atrakcyjnych premier. Podczas 18 już edycji Przeglądu Filmowego, jej symboliczne wejście w dorosłość, świętować będziemy retrospektywami znanych osobistości kina polskiego, czeskiego i słowackiego – aktorek: Anny Geislerovej, Agaty Kuleszy, Magdy Vášáryovej i takich reżyserów jak Grzegorz Królikiewicz, Ladislav Helge oraz Dušan Trančík. Gwiazdą muzyczną wydarzenia będzie Mary Komasa.

Przedpremierowy pokaz "Kosmosu" według Witolda Gombrowicza będzie jednym z najważniejszych wydarzeń 18. edycji Kina na Granicy – komentuje Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Przeglądu. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć wiele innych polskich filmów czekających dopiero na premierę kinową: “Ojciec” Artura Urbańskiego, "Baby Bump" Kuby Czekaja, "Walser" Zbigniewa Libery, „Klezmer” Piotra Chrzana oraz „Nowy Świat” w reżyserii Elżbiety Benkowskiej, Łukasza Ostalskiego i Michała Wawrzeckiego.

Wybrane projekcie poprzedzone zostaną spotkaniami z twórcami. Swój udział potwierdzili m.in.: Kuba Czekaj, Marek Koterski, Kinga Dębska, Dušan Trančík, Grzegorz Królikiewicz, Agnieszka Smoczyńska, Magdalena Łazarkiewicz czy Mariusz Grzegorzek. Podczas tegorocznego festiwalu będzie można spotkać także bohaterki retrospektyw aktorskich: Agatę Kuleszę, Magdę Vášáryovą  i Annę Geislerovą, a także Mariana Dziędziela czy Martę Nieradkiewicz.

Podczas festiwalu odbędzie się spotkanie literackie z Jerzym Kronholdem autorem książki "Skok w dal" oraz "Aktorki. Portrety" Łukasza Maciejewskiego, dyrektora programowego KnG z udziałem Jolanty Fraszyńskiej oraz Małgorzaty Zajączkowskiej. Kolejną atrakcją będzie monodram "Nie lubię pana, Panie Fellini" w wykonaniu Małgorzaty Bogdańskiej w reżyserii Marka Koterskiego.

Szczególny charakter tegorocznego „dorosłego” Kina na Granicy wzięli pod uwagę autorzy wystawy Kinemato(graf). Na wernisażu podzielą się swoim spojrzeniem i graficzną interpretacją przełomowych wydarzeń związanych z motywem dojrzewania oraz dorosłości w dorobku kinematografii zarówno polskiej, jak i zagranicznej.

Równolegle do filmowej majówki w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy" odbędą się zajęcia dla dzieci, podczas których będą mogły przyjemnie i twórczo spędzić swój czas. Oferta skierowana jest dla najmłodszych widzów Kina na Granicy, których rodzice będą mogli w tym czasie udać się na wybraną projekcję.