19.05.2017 15:57

Japończycy przyjechali do Polski i rozwiązali zagadkę Krzywego Lasu

Podgryfiński las zaintrygował mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. 

Krzywy las

Fotografia: ONS

Japończycy wyjaśnili zagadkę Krzywego Lasu pod Gryfinem. 

Krzywy Las to pomnik przyrody znajdujący się w okolicach nowego osiedla wsi Nowe Czarnowo i Elektrowni Dolna Odra w powiecie gryfińskim. Znajduje się w nim około stu zdeformowanych sosen zwyczajnych, wygiętych pod kątem 90 stopni. Widok jaki tworzą, jest naprawdę niesamowity.

"

Ludzie przyjeżdżają tu i kręcą głowami z niedowierzaniem. Bo pnie sosen zamiast rosnąć pionowo skręcają pod kątem prostym i wyginają się szerokim łukiem ku górze. Wszystkie też pochylają się w kierunku północnym - powiedziała Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfina, a jej wypowiedź przytacza Fakt.pl.  "

Ponieważ dookoła tego miejsca rosną proste sosny, wszystko wskazuje na to, że ktoś musiał przyczynić się do pokrzywienia drzew. Na ten temat powstało już wiele teorii. Jedna z nich mówi o tym, że drzewa zostały tak ukształtowane w wyniku celowej działalności ludzi, którzy hodowali je na tak zwane krzywulce. Drewno później wykorzystywano do celów stolarskich, takich jak na przykład budowa mebli. 

Inna z teorii, jak podaje portal Gs24.pl, mówi o tym, że drzewom obcinano czubki tuż nad najniższą gałązką odchodzącą od głównego pnia. Wówczas, funkcję pni przejmowała jedyna zachowana gałązka, która rosnąc kierowała się w kierunku światła. Jeszcze inna hipoteza głosi, że drzewa zostały skrzywione przez czołgi, które stacjonowały tam w 1945 roku. 

Krzywy Las

Krzywy Las

Fotografia: ONS

Zaskakująca teoria 

Historia Krzywego Lasu jest tak niesamowita, że zainteresowali się nią nawet Japończycy. W nowym spocie reklamowym samochodów Toyota wyjaśniają, dlaczego drzewa w podgryfińskiej miejscowości mają tak dziwny kształt. 

Rysunkowy filmik, w którym pojawiają się sosny o bardzo dziwnych kształtach wskazuje na to, że drzewa wygięły się za sprawką japońskich speców od marketingu, którzy w ten sposób chcieli zwrócić uwagę na bezpieczeństwo japońskich aut. 

Cóż, do dobrze znanych teorii o podgryfińskim lesie, należy dodać kolejną, prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni ;-)

Czy byłeś w Krzywym Lesie?