Kultura
Wystawa Bałki podczas Europejskiego Kongresu Kultury
"Wege zur Behandlung von Schmerzen" to tytuł najnowszej instalacji polskiego rzeźbiarza Mirosława Bałki, którą można oglądać już we Wrocławiu.Instalacja przedstawia dużych rozmiarów fontannę, do której ścieka czarna woda. Została ustawiona w Pawilonie Czterech Kopuł, który powstał w 1913 r. w kompleksie wrocławskiej Hali Stulecia.
Dzieło Bałki zainaugurowało przygotowany na Europejski Kongres Kultury projekt Trickster 2011. "Praca ta powstała z pewnego doświadczenia bólu, którego doznałem we Wrocławiu. Bólu wynikającego ze zwiedzania przestrzeni Pawilonu Czterech Kopuł, który ciągle jest w bardzo złym stanie, gdy tuż obok jest wspaniała fontanna sterowana elektronicznie, wspomagana dźwiękiem i światłem (chodzi o fontannę multimedialną, która znajduje się na Pergoli przy Hali Stulecia - przyp. PAP).
Ta bieda i to populistyczne chełpienie się tą fontanną nakierowało mnie na pewne rozważania, których efektem jest fontanna prezentowana na ekspozycji" - tłumaczy artysta.
Nowy komentarz