25.11.2016 16:17

Złamali zasady, by ratować planetę. Sigur Rós nagrali nową wersję starego hitu

To pierwsze głośne dzieło islandzkiej grupy od 2013 roku. Muzycy wyznali, że są dumni z tego, że są członkami tego projektu.

Sigur Rós

Fotografia: East News

Islandzka grupa znana jest z tego, że nie przyjmuje komercyjnych ofert. Wielokrotnie odrzucali propozycje wykorzystania ich muzyki w reklamach, wystrzegają się również odgrzewania swoich najpopularniejszych utworów. Teraz jednak zrobili wyjątek. Muzycy z Sigur Rós nagrali nową wersję "Hoppípolli" z albumu "Takk..." - specjalnie na potrzeby serialu BBC "Planeta Ziemia II". 

Powód, dla którego Islandczycy przystali na decyzję BBC jest prosty. Pierwsza wersja "Hoppípolli" z 2005 roku posłużyła jako ścieżka dźwiękowa w pierwszym sezonie serialu z 2006 roku. Odnowiony utwór ma być według twórców bardziej aktualny, ma uświadamiać, jak bardzo świat zmienił się przez dekadę - tak jak robi to "Planeta Ziemia II". Jak podaje Independent.co.uk, grupa od początku była zaszczycona propozycją współpracy z najsłynniejszym telewizyjnym biologiem Sir Davidem Attenborough

"

Islandczycy cieszą się niewyczerpaną ilością miejsc dzikich i nieoswojonych z człowiekiem. Ale nawet tam, w najdzikszym zakątku Europy, widoczne są ślady ludzkich poczynań. Powstają plany budowy hut i zapór. Nie możemy zniszczyć islandzkiej przyrody, która raz naruszona, będzie niemożliwa do odtworzenia. Ale podobne historie dzieją się na całym świecie – powiedział Jón Þór Birgisson z Sigur Rós w rozmowie z BBC.  "

Muzycy wyznali, że są dumni z tego, że są członkami brytyjskiego projektu. Traktują go jak istotną misję ku pomocy ludzkości w zrozumieniu i szanowaniu miejsc, które nie dość, że są fascynujące, to jeszcze bardzo wrażliwe na działalność człowieka. Twierdzą, że powinniśmy szanować planetę której przez chwilę jesteśmy gośćmi.