11.07.2016 15:15

Programista zagrał "Smells Like Teen Spirit" na sprzęcie komputerowym [wideo]

Paweł Zadrożniak stworzył niepowtarzalną aranżację hitu zespołu Nirvana.

Programista zagrał "Smells Like Teen Spirit" na sprzęcie komputerowym [wideo]

fot. East News

Na co dzień Paweł Zadrożniak pracuje w norweskiej firmie półprzewodnikowej w Krakowie, a amatorsko zajmuje się muzyką. Po godzinach stworzył projekt, który polega na komponowaniu muzyki za pomocą sprzętu biurowego.

"

Od dłuższego czasu planowałem rozszerzyć swój poprzedni projekt, który stał się popularny cztery lata temu. Znalazłem trochę wolnego czasu i tak powstała cała orkiestra zbudowana ze sprzętu komputerowego. Do ukończenia brakowało jedynie „chwytliwego", dobrze rozpoznawalnego utworu. Jako iż pasjonuję się muzyką rockową oraz progresywną, wybór padł na jedną z największych legend. Charakterystyczne intro gitarowe z utworu „Smells Like Teen Spirit" rozpozna niemal każdy - powiedział w rozmowie z magazynem "Vice". "

Każde z urządzeń, za pomocą których wybijana jest melodia posiada elementy mechaniczne, jak na przykład silniki krokowe przesuwające głowicę magnetyczną w stacjach dysków - te elementy generują dźwięk. Sterując prędkością w odpowiedni sposób można natomiast wygenerować serię tonów tworzących melodię. Układ elektroniczny stworzony przez Pawła odbiera cyfrowy zapis nut od komputera i zamienia go na sygnały sterujące napędami dyskietek. Posłuchajcie sami, efekt jest zadziwiający!