06.09.2016 13:10

Najczęściej wyszukiwane piosenki w Shazamie to ścieżka dźwiękowa do hitu Netflixa

Twórcy popularnych seriali dobrze wiedzą, jak zatrzymać przy sobie widza. Nie wystarczy ciekawy obrazek. Liczy się również wpadająca w ucho ścieżka dźwiękowa. 

Shazam jakie piosenki wyszukiwane

Fotografia: Pixabay

Aplikacja Shazam w ciągu dziesięciu sekund słuchania utworu tworzy jego graficzną interpretację widma amplitudowego i przesyła ją do serwerów, gdzie porównywana jest z bazą 11 milionów dzieł. Dzięki temu można poznać tytuł i wykonawcę piosenki, bez długiego i denerwującego researchu w sieci.

Co miesiąc prezentowane są rankingi najczęściej wyszukiwanych pozycji, opracowane na podstawie tagów z aplikacji i informacji uzyskanych dzięki agencji badań Nielsen Music. Lipcowe podsumowanie dziesięciu najczęstszych wyszukiwań utworów ze ścieżek dźwiękowych jest dość zaskakujące. 

Ranking opanowało aż pięć utworów z serialu "Stranger Things". Na ósmym miejscu uplasowała się piosenka "Hazy Shade of Winter" zespołu Bangles, która pojawiła się w drugim odcinku. Na siódmym miejscu najczęściej wyszukiwanych utworów w Shazamie jest "Atmosphere” Joy Division (odcinek 4), a na szóstym hit The Clash - "Should I Stay or Should I Go" - który pojawił się w drugim odcinku. Czwarte miejsce należy do Petera Gabriela i jego "Heroes" (odcinek 3), a trzecie do hitu Toto "Africa", słyszanego w pierwszym odcinku hitu Netflixa.

Na ostatnim miejscu rankingu znalazł się "We've Got Tonight" - Bob Seger & The Electric Bullet Band, który to można usłyszeć w czwartym odcinku czwartej serii serialu "Ray Donovan". Na miejscu dziewiątym znalazł się Rudimental z utworem "Feel the Love" wykorzystanym w trzecim odcinku drugiego sezonu serialu HBO "Gracze" z Dwaynem Johnosonem w roli głównej. 

Pozostałe wyszukiwania dotyczą popularnych raperów. Na piątym miejscu rankingu najczęściej wyszukiwanych utworów w Shazanie znalazł się hit duetu Eminem & Rihanna "The Monster", który fani seriali mogli usłyszeć w pierwszym odcinku trzeciej serii "Power". Drugie i pierwsze miejsce należy jednak do 50 Centa. "I'm the Man" - remix z Chrisem Brownem posłużył za ścieżkę dźwiękową w "Power" (odcinek 3, seria 3). Zwycięzcą rankingu, czyli utworem, który był najczęściej poszukiwany przez użytkowników aplikacji, jest duet Centa z Sonnym Digitalem - „I’m The Man", który pojawił się w pierwszym odcinku drugiego sezonu "Graczy".

Z rankingu można oczywiście wyciągnąć wnioski niezwiązane z muzyką. Otóż wynika z niego, że najpopularniejsze seriale lipca to właśnie "Stranger Things", "Gracze" i "Power".