07.12.2016 15:48

Drake nagrał piosenkę z Aaliyah, chociaż ikona r'n'b nie żyje od 15 lat

Najpopularniejszy muzyk "spotkał się" z legendą, a to nie spodobało się jej rodzinie.

Aaliyah

Fotografia: East News

Drake jest najchętniej słuchanym artystą na Spotify na świecie. Kiedy Aaliyah była u szczytu popularności, nikomu nie marzyła się w idea streamowania muzyki. Na przełomie lat 90. i dwutysięcznych głównym narzędziem do odtwarzania muzyki był program Winamp, a jeśli ktoś chciał jej słuchać idąc ulicą - brał ze sobą discmana. 

Aaliyah zmarła w wypadku lotniczym w sierpniu 2001 roku. Przed śmiercią funkcjonowała w show-biznesie przez dekadę. Zaczynała w 1990 roku w programie "Star Search", potem śpiewała na estradzie u boku ciotki i podjęła naukę w szkole artystycznej w Detroit. Jej dwie pierwsze płyty: "Age Ain't Nothing But A Number" z 1994 roku i "One in a Million" z 1996 roku - zyskały status platynowych. Młoda piosenkarka była nominowana do Oscara za piosenkę do "Anastazji" Walta Disneya.

W 2001 roku ukazał się album "Aaliyah", na którym znalazła się piosenka "Rock The Boat", do którego teledysk kręcony był na Bahamach. To podczas pracy nad klipem artystka zginęła w katastrofie lotniczej. Po roku ukazała się płyta "I Care 4 You", która okazała się ogromnym sukcesem. Od tego czasu Aaliyah uznawana jest za ikonę r'n'b, która jeśli by żyła, prawdopodobnie miałaby więcej fanów niż Beyoncé. Aaliyah była również aktorką - występowała między innymi w serialu "Ulice Nowego Jorku" i kinowym hicie "Romeo musi umrzeć".

Bez zgody 

Nic więc dziwnego, że Drake zamarzył o duecie z piękną i bardzo utalentowaną artystką, której twórczość okazała się być ponadczasowa. Nikogo nie zdziwił fakt, że Kanadyjczyk pracował nad niepublikowanymi wcześniej utworami Aaliyah i przerobił je tak, aby brzmiały jak efekt jego współpracy z nieżyjącą od 15 lat artystką. Nagranie Drake'a i Aaliyah "Talk Is Cheap", które jeszcze 6 grudnia było dostępne w sieci, było przedsmakiem czegoś większego. W przyszłości miały powstać kolejne featuringi nieżyjącej artystki i innych współczesnych twórców.

Na dokończenie prac nad projektem i na publikację "Talk is Cheap" nie zgodziła się rodzina Aaliyah. Drake usunął utwór, jednak jak przypomina serwis Highsnobiety.com, w 2012 roku stworzył podobny, jednorazowy projekt - featuring z Aaliyah pod tytułem "Enough Said". Ta piosenka na szczęście wciąż jest dostępna w sieci.