01.09.2016 14:44

Dojrzała Björk zawstydza niejednego młodziana. Technologia dała jej wolność

Björk zadebiutowała w 1977 roku, kiedy miała 11 lat. Od tego czasu nieustannie się rozwija i korzysta z nowinek technologicznych.

Björk jako avatar

Fotografia: Björk/ Facebook.com

Björk otworzyła eksperymentalną wystawę Virtual Reality w Londynie. Podczas konferencji prasowej promującej to wydarzenie, avatar artystki wykonany w technologii 3D, reagował na jej ruchy - mimo że sama Björk przebywała w tym czasie na Islandii. Było to możliwe dzięki transmisji na żywo.

21 września 2016 roku Björk wystąpi w Royal Albert Hall, a samą wystawę można podziwiać od 1 września do 23 października. Björk Digital zawiera w sobie cztery filmy VR, performance, instalacje artystyczne i eksponaty wymagające interaktywnego uczestnictwa. To wynik wielkiego zamiłowania artystki do nowoczesnych technologii.

"

Jestem bardzo szczęśliwa będąc artystką pop. Czuję, że VR jest naturalną kontynuacją sztuki teledysku popowego – napisała na swoim Facebooku Björk. – Technologia umożliwia kobietom pracę poza uformowanym systemem hierarchii. W 1999 roku laptop był moim osobistym studio, dzięki któremu stworzyłam "Vespertine", w 2006 roku ekran dotykowy pomógł mi skartografować moją niepowtarzalną muzykologię poza klasycznym kanonem i połączyć ją z naturą, i tak powstała "Biophilia". "

Islandzka gwiazda wyprodukowała w 2015 roku album "Vulnicura", który określany był wtedy jako klasyczny i zachowawczy. Jego prawdziwą wartość można jednak odkryć dzięki wersji Virtual Reality wydanej w tym roku, która łączy nowoczesną technologię z starodawną sagą. Sama artystka ocenia tę płytę jako udany eksperyment.