Kultura
"Jerzy Hoffman. Gorące serce"- ukazała się biograficzna książka o reżyserze
"Mocny, ekspresyjny, bezceremonialny. Na planie potrafi kląć i krzyczeć, a ekipy filmowe go kochają. Składa się ze sprzeczności. Delikatny i wrażliwy, szanuje innych." - mówi o Jerzym Hoffmanie Marta Sztokfisz, autorka książki poświęconej artyście.
Autorka pisała biografię siedem miesięcy. Ostatni etap prac przypadł na czas, kiedy Hoffman kończył "1920 Bitwę Warszawską". Marta Sztokfisz rozmawiała z bohaterem książki, a także z jego współpracownikami, przyjaciółmi, znajomymi, rodziną. Zacytowała fragmenty wypowiedzi 40 osób. O artyście mówią m.in. trzecia żona reżysera, Jagoda Hoffman, oraz aktorzy, wśród nich Daniel Olbrychski, Aleksander Domogarow, Anna Dymna.
"Dużo jest w tej książce zabawnych anegdot, a także refleksji o czasach trudnych, kiedy łamały się twarde z pozoru kręgosłupy. Jak wynika z książki, kręgosłup Hoffmana nie został przez historię naruszony" - zwraca uwagę autorka.Podkreśla, że "Jerzy Hoffman to postać złożona, barwna, nietuzinkowa - człowiek wielu formatów". Sama reżysera widzi tak: "W oczy rzuca się potężna postać, zamaszyste ruchy, wylewność i emocjonalność."
Autorka książki pisze o Hoffmanie: "Jest jak wilk stepowy, potrzebuje przestrzeni, luzu, a jednocześnie słyszę, że to człowiek o niezwykle cienkiej skórze, którą przykrywa przemilczeniem, odpuszczeniem".
W książce znaleźć można wspomnienia dotyczące pracy przy najsłynniejszych filmach Hoffmana, m.in. "Potopu", "Znachora", "Trędowatej". O reżyserze opowiada m.in. Daniel Olbrychski: "Kocha nie tylko aktorów i potrafi tak to uczucie ofiarować, że wszystkie ekipy, z którymi pracowałem, odwzajemniają się Jurkowi taką samą miłością" . Książka "Jerzy Hoffman. Gorące serce" ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy.
Nowy komentarz