13.10.2016 13:28

Bob Dylan dostał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury

Werdykt ogłosiła w Sztokholmie Akademia Szwedzka. 

Bob Dylan dostał Nagrodę Nobla 2016

Fotografia: East News

Bob Dylan został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie litaratury. Wyróżnienie przyznano mu za utworzenie nowego wyrazu w tradycji pieśniarskiej. Werdykt ogłosiła w Sztokholmie Akademia Szwedzka, czyli instytucja zajmująca się promowaniem literatury i języka szwedzkiego.

 Bukmacherzy obstawiali, że Nobel w tej dziedzinie w 2016 roku trafi w ręce amerykańskiego powieściopisarza Dona DeLillo lub autora i tłumacza z Hiszpanii, Javiera Mariasa. Jednym z faworytów był też japoński eseista Haruki Murakami. Okazało się jednak, że laureatem jest Bob Dylan i jak co roku, nie zabraknie kontrowersji wokół zwycięzcy. Literacka Nagroda Nobla od lat wzbudza wielkie emocje, zwłaszcza, że wielu autorów, którzy weszli do klasyki literatury światowej 20. wieku, nie zostało nią wyróżnionych.

W 2015 roku laureatką została Swiatłana Aleksijewicz, białoruska pisarka i dziennikarka, która tworzy w języku rosyjskim. Literackim Noblem dotychczas uhonorowano 112 osób, w tym czworo Polaków: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską. 

Bob Dylan dostał Nagrodę Nobla

Fotografia: www.twitter.com/NobelPrize