29.08.2016 15:11

Bez makijażu i retuszu. Kalendarz Pirelli 2017 będzie wyjątkowy jak jego bohaterki

Zdjęcia słynnego niemieckiego fotografa są przełomowe. Udowodniają, że dojrzała kobieta jest piękniejsza od seksbomby.

Pirelli 2017 Uma Thurman

Fotografia: Pirelli.com

Peter Lindbergh swoją pierwszą sesję zdjęciową dla Pirelli wykonał w 1996 roku. Dzięki tamtej edycji modelki takie jak Eva Herzigova zyskały międzynarodową sławę. W zeszłym roku polityka Pirelli zmieniła się - wciąż na zdjęciach obserwujemy piękne kobiety, ale nie w dotychczasowym rozumieniu. W kalendarzu na 2017 rok nie znajdziemy nagości i naoliwionych skór. To hołd złożony kobiecemu ciału, które jest piękne w swojej pospolitości. W zeszłym roku Annie Leibovitz sfotografowała silne kobiety, takie jak Amy Schumer, Yoko Ono i Serena Williams, w tym Lindbergh uwiecznił kobiety dojrzałe.

W tym roku przed obiektywem Lindbergha stanęły wszystkim znane aktorki. Te, które jeszcze dwadzieścia lat temu były obiektem westchnień i zazdrości. Jak powiedział fotograf, idea kalendarza na 2017 rok ma być zerwaniem z fałszywym ideałem piękna w Hollywood. Oprócz artystek takich jak Nicole Kidman, Penelope Cruz, Uma Thurman, Robin Wright, Julianne Moore czy Kate Winslet, na zdjęciach będzie można podziwiać również ich młodsze koleżanki - Rooney Marę, Alicię Vikander, Lupitę Nyong’o. W tym szanowanym w świecie filmowym gronie znalazło się również miejsce dla profesor teorii polityki z moskiewskiego uniwersytetu im. Łomonosowa - Anastazji Ingatowej. 

Kate Winslet

Fotografia: pirelli.com

Nicole Kidman

Mądre kobiety

Jak przyznał Peter Lindbergh, zależało mu na tym, aby sfotografować kobiety, które występują w mądrych filmach, są laureatkami Oscarów, cieszą się dużym szacunkiem. Na stronie Pirelli opublikowano zdjęcia z samej sesji zdjęciowej - dzięki którym możemy domyślać się, że modelki nie będą przedstawione jako obiekt seksualny. To będą raczej stonowane, eleganckie zdjęcia, zbliżenia na już nie takie młode już twarze. Jak powiedział fotograf w rozmowie z magazynem "Vogue", Penelope Cruz pozowała z niewystylizowanymi włosami, w szortach i w za dużym podkoszulku, a Uma Thurman bez makijażu. 

Kalendarz Pirelli ukazuje się od 1964 roku. Do niedawna był zbiorem aktów znanych aktorek i modelek, jednak od dwóch lat ten trend się zmienia - najważniejsza jest osobowość kobiety. Na początku przeznaczony był wyłącznie dla pracowników firmy Pirelli, która specjalizuje się w produkcji opon pneumatycznych. Po latach ta ekskluzywna publikacja wciąż nie jest powszechnie dostępna, trafia tylko do wyselekcjonowanego grona w nakładzie kilkunastu tysięcy egzemplarzy. Na Polskę przypada zaledwie 150 sztuk. Co ciekawe, pierwszą osobą, do której trafia kalendarz, jest królowa Elżbieta II.

Penelope Cruz
Robin Wright