20.12.2016 13:13

Zgniłe pomidory i dobre kino. To najlepsze plakaty filmowe 2016 roku

Zanim decyzja o pójściu na seans ostatecznie zapadnie, kupujemy wzrokiem. Czasem nie wiadomo o czym jest film, ale wystarczy frapujący plakat, a człowiek już stoi w kolejce do kasy.

Plakat filmowy Las samobójców

Fotografia: mat. promocyjne

Promocja nowego kinowego hitu zazwyczaj sprowadza się do efektownego zwiastuna i wywiadów z twórcami. Do tego dochodzi aktywność producenta w mediach społecznościowych i internetowe konkursy. Jeżeli chodzi o reklamę wizualną, tu jest znacznie gorzej. Graficy zrzynają od siebie na potęgę, wykorzystując dawno sprawdzone schematy.

Forma plakatu jest wymagająca, ponieważ narzuca ograniczoną powierzchnię, na której musza się znaleźć najistotniejsze informacje o filmie, aktorach, fabule, nagrodach, recenzjach itd. Potoczny „movie poster” ma przykuwać wzrok, zostawiać jakieś wrażenie, opowiadać pewną historię. W dobie Photoshopa i marnych zdolności odpowiedzialnych za to osób może się wydawać, że to próg nie do przeskoczenia.

Jednak może być inaczej. Patrząc na będącą w agonii polską szkołę plakatu, można za to nacieszyć oczy zachodnimi próbami zmierzenia się z tą trudną sztuką. A jest co oglądać. Dzięki zestawieniu portalu "Rotten Tomatoes" ponad dwudziestu najlepszych filmowych afiszów z  mijającego roku, w człowieku rodzi się nadzieja, że nie wszystko stracone.

Zobacz najlepsze plakaty filmowe 2016 roku