09.12.2016 16:27

Spartacus, kowboj, żołnierz, ojciec. Legendarny aktor Kirk Douglas skończył 100 lat

To jeden z najbardziej charakterystycznych artystów przełomu XX i XXI wieku. 

Kirk Douglas ze Złotą Kamerą w 1988 roku

Fotografia: East News

9 grudnia 2016 roku Kirk Douglas 100 lat. Aktor, który na własne oczy widział rozwój kina, rozmawiał z dawno już nieżyjącymi legendami. Wystąpił w ponad 80 filmach, jest ojcem aktora Michaela Douglasa, ostatnio znanego głównie ze skandali i medialnej kłótni z żoną Catherine Zetą Jones. Douglas Senior jest synem imigranta, Żyda z Rosji i Żydówki z Ukrainy.

Zanim zmienił nazwisko, tak aby bardziej pasowało do Hollywood i nie zdradzało semickich korzeni, nazywał się Issur Danielovitch Demky. Aktor był dwukrotnie żonaty. Z Dianą Douglas ma syna Michaela i Joela. Z Anne Buydens jest w związku od 1954 roku i również ma z nią dwóch synów. Kirk Douglas otrzymał od prezydenta USA Medal Wolności, jest kawalerem francuskiej Legii Honorowej. 

Choć był trzy razy nominowany do Oscara - w 1950 roku za rolę w filmie "Champion", w 1953 roku za "Pięknego i złego", w 1957 roku za "Pasję życia", to swoją pierwszą statuetkę - za całokształt twórczości, otrzymał dopiero w 1996 roku, dokładnie 50 lat od rozpoczęciu kariery. Wtedy nikt chyba nie spodziewał się, że 80-letni kowboj, Spartacus i Van Gogh, którego widzowie kojarzą z silnym mężczyzną z papierosem w ustach, dożyje setki.

Michael i Kirk Douglas

Fotografia: East News

Kirk Douglas

Fotografia: East News

Ambitny typ

Rodzice Kirka byli analfabetami, ledwo mówili po angielsku. Ich syn w wieku 14 lat wiedział, że musi zdobyć wykształcenie, ponieważ marzył o zawodzie aktora. Skończył St. Lawrence University - studiował język angielski - a potem otrzymał stypendium na Amerykańskiej Akademii Sztuk Dramatycznych w Nowym Jorku. Kiedy zakończył służbę wojskową, pracował w radiu i w reklamie i występował na Broadwayu. 

Kirk Douglas sam napisał aż dwie autobiografie: "Syn śmieciarza" i "Wspinając się na górę" - co jak podkreślają współczesne media, jest niezwykłe i pełne podziwu, ponieważ współcześnie prawie każdy korzysta z usług ghostwriterów. Napisał także trzy powieści i dwie książki dla dzieci.

Kirk Douglas otrzymał od prezydenta USA Medal Wolności, jest kawalerem francuskiej Legii Honorowej. Polacy wyjątkowo darzą Kirka Douglasa sentymentem. W 1966 roku aktor odwiedził Polskę, wizytował w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie pokazywał studentom, jak zagrać prawdziwego kowboja.

Polacy wyjątkowo darzą Kirka Douglasa sentymentem. W 1966 roku aktor odwiedził Polskę, wizytował w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie pokazywał studentom, jak zagrać prawdziwego kowboja. W efekcie powstała etiuda Marka Piwowskiego - po prostu "Kirk Douglas".

Film, choć trwa tylko 10 minut, doskonale pokazuje podejście Polaków do Zachodu i profesjonalizm Douglasa. Był to aktor, którego podziwiano z otwartymi ustami. Jego poczucie humoru i umiejętności po pięćdziesięciu latach wciąż robią ogromne wrażenie. Patrząc na zdjęcia i ostatnie filmy z udziałem Douglasa Seniora, jego forma mimo setnych urodzin prawie nie spada!

Kirk Douglas jako Spartacus

Fotografia: East News