08.09.2016 16:17

"Smoleńsk" zaklasyfikowano aż do trzech kategorii. Dwie to film przygodowy i fantasy

Nie wiadomo, co kierowało osobą, która przypisywała produkcję do kategorii porządkujących w popularnej bazie. 

Smoleńsk

Fotografia: materiały prasowe

To mogłoby być zabawne, gdyby film Antoniego Krauzego nie wywoływał tylu skrajnych emocji wśród polskich widzów, polityków i dziennikarzy. Premiera "Smoleńska" była komentowana przez kilka dni, a od kilku miesięcy trwa spór o to, czy film z tak silną tezą, która zakłada, że 10 kwietnia 2010 roku doszło do zamachu - powinien być wspierany przez czołowych polityków i z budżetu państwowych instytucji. 

Serwis IMDb, który działa na podobnej zasadzie, jak nasz polski Filmweb, opisując "Smoleńsk" przypisał mu trzy kategorie porządkujące: przygodowy, dramat i fantasy. I o ile druga kategoria jest najbardziej odpowiednia, to nawet najbardziej złośliwi nie stwierdzą, że jest to film przygodowy. Co innego fantasy - pod tym podpisałoby się pewnie kilku komentatorów znanych z mediów. Bazę filmów na IMDb, tak jak w przypadku Wikipedii, może tworzyć każdy, dlatego mógł być to złośliwy żart.  

"Smoleńsk" Antoniego Krauze wejdzie do polskich kin 9 września 2016 roku, jednak oficjalna premiera odbyła się 5 września 2016 roku w budynku Teatru Wielkiego w Warszawie. Podczas seansu obecni byli oczywiście reżyser, aktorzy, producenci, a także politycy z partii rządzącej, prezydent Andrzej Duda oraz goście przez nich zaproszeniu na to wydarzenie. 

Smoleńsk

Fotografia: screen z IMDb.com