01.09.2016 16:23

Olejmy Netflixa, oglądajmy radzieckie science fiction. I to za darmo

Filmy o kosmosie, wojenne romanse, a może przodownicy pracy? Historie opowiedziane w radzieckich filmach są fascynujące i co ważne - teraz dostępne zupełnie bezpłatnie.

The Andromeda Nebula/ Stalker

Fotografia: sovietmoviesonline.com

Soviet Movies Online to projekt non-profit, który narodził się z pasji kilku ludzi do filmów wyprodukowanych w ZSRR. Entuzjaści tego okresu kinematografii nie zarabiają na stronie, jednak wciąż muszą płacić za serwer. Nie chcą zamieszczać denerwujących reklam, dlatego liczą na to, że wszyscy ci, którzy skorzystają z bazy filmów, wesprą ją finansowo, tak aby mogli wrzucić jeszcze więcej obrazów. Ale zdają sobie sprawę z tego, że to zależy od dobrej woli użytkowników, dlatego dbają o wysoką jakość. 

Każdy film na stronie Sovietmoviesonline.com ma angielskie napisy i dostępny jest w jakości HD. Na stronie znajdziemy radzieckie komedie, dramaty, filmy przygodowe, ale największą gratką są filmy science fiction. Tu znajdziemy prawdziwe perełki. Najstarszy z nich - "Podróż kosmiczna" został nakręcony w 1935 roku, najmłodszy - "Straż dzienna" Timura Bekmambetova w 2005 roku. Wśród około trzydziestu nieznanych szerokiej publiczności tytułów znajdują się również te doceniane przez widzów na całym świecie. Za darmo dostępne jest "Solaris" z 1972 roku i "Stalker" z 1979 roku Andreja Tarkowskiego. 

Okres ZSRR uznawany jest za złoty czas kina rosyjskiego. To wtedy powstały najważniejsze obrazy, takie jak "Pancernik Potiomkin". Nakręcono "Wojnę i Pokój" - obraz uznawany za najdroższy w historii rosyjskiego kina, który z uwzględnieniem inflacji kosztował 560 milionów dolarów. W filmach radzieckich przemycano oczywiście propagandę komunistyczną, która teraz, po latach bawi naiwnością. Jednak radzieckie filmy wykonane są ze starannością i słyną z artyzmu.