14.03.2017 11:17

Malezyjska premiera "Pięknej i Bestii" została odwołana z powodu homoseksualnego wątku

Baśniowa adaptacja klasyki Disneya nie wejdzie do kin zgodnie z planowanym terminem. Wszystko przez decyzję urzędników odpowiedzialnych za cenzurę.

Piękna i Bestia 2017

Fotografia: materiały promocyjne

"Piękna i Bestia" musi zostać poddana "wewnętrznej ocenie" w Malezji. O anulowaniu oficjalnej daty premiery, ustalonej na 16 marca 2017 roku, z zaledwie kilkudniowym wyprzedzeniem poinformował malezyjski portal TheStar.com.my.

Decyzji w żaden sposób nie uzasadniono. Wiadomo jednak, że Malezja, zamieszkiwana w większości przez wyznawców islamu, jest dość konserwatywnym krajem. Mogło więc dojść do pragmatycznego zachowania ze stron cenzorów, którzy na pewno mieli na uwadze homoseksualny wątek zawarty w jednych ze scen filmu. Wcześniej z tych przyczyn w Rosji doszło do usunięcia kontrowersyjnego momentu i przyznaniu mu kategorii wiekowej od lat 16.

Zobacz także: Stara wersja "Pięknej i Bestii" to hołd dla chorych na AIDS. W nowej pojawi się homoseksualny wątek

Każdy umywa ręce

Rzecznik dystrybutora odpowiedzialnego za promocję filmu Disneya w Malezji skomentował sprawę lakonicznie na stronie TheStar.com.my, wydając suche oświadczenie świadczące o tym, że "data premiery została przesunięta, a nowy termin zostanie ustalony dzięki wewnętrznej rewizji". "Piękna i Bestia" zniknęła z kinowych afiszy tuż po ogłoszeniu tego postanowienia.

Agencja Reutera podała, że przewodniczący zarządu malezyjskiej cenzury, Abdul Hamid, zdecydował o nadaniu filmowi niższej kategorii wiekowej, niż ta wprowadzona w Rosji, czyli od 13 lat. Osoby młodsze będą mogły obejrzeć go jedynie pod nadzorem rodziców. Uznano również, że wyświetlanie "Pięknej..." w Malezji jest możliwe jedynie pod warunkiem usunięcia sceny, mogącej zniesmaczyć niektórych widzów.

"

Decyzję w sprawie klasyfikacji i certyfikacji podjęto tydzień wcześniej. Nie mieliśmy świadomości przesunięcia premiery. Mam nadzieję, że film wejdzie do kin jak najszybciej - powiedział Hamid w rozmowie z Reuterem. "

Malezja już wcześniej blokowała takie hollywoodzkie hity jak animowany "Książę Egiptu" z 1998 roku oraz "Babe - świnkę z klasą" wyświetlaną trzy lata wcześniej. Odsunięcie w czasie premiery "Pięknej i Bestii" wielu fanów Disneya uznaje za niesprawiedliwe i oburzające.

Czy w "Pięknej i Bestii" powinien znaleźć się homoseksualny wątek?