15.12.2016 09:55

Bohdan Smoleń nie żyje. Zmarł w wieku 69 lat

Aktor kabaretowy i satyryk zasłynął z komediowych ról w serialu "Świat według Kiepskich", występował też w skeczach kabaretu "Tey"

Bohdan Smoleń nie żyje

Fotografia: East News

Informację o śmierci założyciela fundacji Stworzenia Pana Smolenia podał portal epoznan.pl. Aktor od poniedziałku przebywał w poznańskim szpitalu. Bohdan Smoleń przeszedł wcześniej kilka udarów, a jego stan lekarze określali jako poważny. Pierwsze kłopoty ze zdrowiem pojawiły się pod koniec 2008 roku, gdy aktor doznał lewostronnego wylewu. Po kolejnym takim przypadku w lutym 2015 roku, został sparaliżowany, stracił mowę i poruszał się odtąd praktycznie tylko na wózku inwalidzkim.

29 lutego aktorzy z warszawskiego Teatru Kamienica zbierali pieniądze na rehabilitację Smolenia. Tego dnia odbył się pierwszy koncert charytatywny. Podobne zostały zaplanowane w innych polskich miastach. Od marca 2016 roku aktor przebywał w bydgoskim ośrodku rehabilitacyjnym dla osób po udarach. W kwietniu w tym samym mieście doznał ostatniego z udarów, po którym stracił mowę i został ponownie sparaliżowany.

Bohdan Smoleń występował przez 7 lat u boku Zenona Laskowika w poznańskim kabarecie "Tey". W późniejszej karierze nagrał trzy płyty w żartobliwej konwencji, utrzymane w stylu muzyki disco polo. Najbardziej rozpoznawalny przez polskich widzów stał się za sprawą roli Listonosza Edzia w serialu komediowym "Świat według Kiepskich". Na jego planie pojawiał się od 1999 do 2015 roku. Jego fundacja pod nazwą "Stworzenia Pana Smolenia" działa od 2007 roku i zajmuje się hipoterapią dziecięcą.

Bohdan Smoleń nie żyje

Bohdan Smoleń 29 stycznia 2013 roku w auli UAM w Poznaniu przed koncertem charytatywnym Andrzeja i Maji Sikorowskich na rzecz Fundacji Stworzenia Pana Smolenia.

Fotografia: East News